Nå er det snart jul, dere! For dem som ikke allerede har kjøpt musserende vin til festdagene, begynner det å haste. Nå er det ikke sikkert at varer fra nettbutikken kommer fram i tide, så for den som må handle på gamlemåten og forholde seg til det som står i hyllene, kan jeg tipse om noen gode kjøp.
Jeg vil anbefale alle å styre unna den billige proseccoen med mindre de skal mikse drinker. Legg heller en ekstra femtilapp på bordet for å få noe skikkelig – det er da jul! Her kommer noen tips som er tilpasset polutsalg av ulike størrelser, slik at alle kan finne noe på sitt hjemsted.
(Forresten kan man sjekke størrelsen på det lokale polet, den såkalte kategorien, ved å søke her! Kategori 1 er minst og har det snevreste utvalget, mens kategori 7 er størst og har det bredeste.)
Bor du på et lite sted som Vanylven, Steigen eller Kautokeino, med et pol i kategori 1?
Delorme Cremant de Bourgogne Blanc de Noirs Brut 2017
En crémant fra Frankrike. Denne vinen er laget på samme måte som champagne, i motsetning til proseccoen. Den er både frisk og rund, og smaker av sitrus, rips og kjeks, og er svært matvennlig. Det er, så vidt jeg kan se, ikke noe pol i landet som ikke selger denne.
170 kroner, polnummer 9099801
Bor du på et litt større sted som Koppang, Løten eller Årdal, med et pol i kategori 2?
Pedregosa Reserva Clos De Blancs Brut Nature 2015
Dette er en cava fra Spania, som også lages på samme måte som champagne. Denne er ikke tilsatt noe ekstra sukker, så den er knusktørr, slank og syrefrisk. Den smaker av eple og sitrusfrukt, og har noen år på baken, og er dessuten svært hyggelig priset.
142 kroner, polnummer 3563601
…i tillegg til vinen over, altså.
Bor du i en liten by, som Risør, Stryn eller Otta, med et pol i kategori 3?
Gancia Alta Langa 36 Mesi Brut
Dette er en italiensk musserende vin som er laget på samme måte som champagne – er det noen som ser et mønster her, kanskje? Denne har ligget og godgjort seg i tre år, og fått en rik aroma av bakte epler, brioche og nøtter. Hvis man liker en moden stil, får man mye for pengene her.
190 kroner, polnummer 10119101
Goldeck DIE EDLE Der Veltliner Sekt
Dette er en sekt fra Østerrike, og dere kan jo gjette hvordan den er laget! (Ja, nettopp, på samme måte som champagne.) Denne er mer ungdommelig og fruktig enn den forrige vinen, med smak av epler og steinfrukt. Lett, frisk og sjarmerende. Denne får faktisk plusspoeng for fin etikett, ettersom vi er litt ekstra opptatt av pynt i disse dager, og for fin pris.
150 kroner, polnummer 10720001
… i tillegg til vinene over, da.
Bor du i en litt større by, som Egersund, Voss eller Levanger, med et pol i kategori 4?
Launois Grand Cru Blanc de Blancs Brut 2012
Vi må jo innom selve champagnen til slutt! Dette er et godt kjøp, for det er en grand cru, det høyeste kvalitetsnivået, pluss at det er en årgangsvin. Denne har frisk syre og fin mineralitet, og byr på sitrus, gjærbakst, smør og nøtter, samt en flott eleganse og balanse. Slik vil man at en champagne skal være.
370 kroner, 4196801
…i tillegg til vinene over, så klart.
Bor du på et enda større sted, så bør du ha tilgang til alle disse, pluss masse annet godt! Husk at man alltid kan spørre seg for; de ansatte på polet blir som regel glade når folk stiller spørsmål og viser interesse.
Lykke til med innspurten før jul, alle sammen! Husk at det viktigste er å kose seg, da.
Førjulsskål herfra!
En kommentar om “Fem kjappe tips: Bobler i basis”