Ikke bare til pynt…

IMG_4220

Du har kanskje sett noe sånt i serveringsbransjen? Jeg får stadig spørsmål om nålene mine, så her kommer en liten oppklaring!

Om du ser en person med en drueklase på jakkeslaget eller kragen, vet du at du har å gjøre med en sommelier. På norsk kaller vi det vinkelner. Det vil si at vedkommende har studert vin, de har en vinutdannelse. Når man består eksamenen i slutten av studiet, får man ei nål som bevis. Det er jo stort sett slik at sommelierer jobber på restauranter, barer og hoteller, og da er det greit for gjestene å vite at de snakker med en fagperson!

Dersom du støter på noen med ei slik nål, vet du at de kan anbefale vin til maten og svare spørsmål om vinene på menyen. Du skal heller ikke nøle med å spørre dem om sånt du måtte lure på om vin generelt, for sommelierer har brukt mye tid på å sette seg inn i vinens verden, og har ofte et godt svar og en forståelig forklaring på lur.

For ordens skyld: Sommelier-nåler ser ikke alltid like ut, men drueklasen er den som går igjen. Nålene finnes i ulike størrelser, utforminger og farger. Det brukes også andre motiver, for eksempel vinguden Bacchus og den tradisjonelle smakekoppen tastevin (den lille nålen på bildet). Disse er også tegn på at man er sommelier, men er ikke like utbredt.

Neste gang du ser at servitøren eller personen bak disken smykker seg med en drueklase, vet du hva det betyr! Den er altså ikke bare pynt, det er noe vedkommende har gjort seg fortjent til – og noe du kan nyte godt av!

Skål!

Reklame

Legg igjen en kommentar, da vel!

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s